На данашњи дан, 17. марта 2004. почео је тродневни погром Срба на Косову и Метохији који је за последицу имао осам убијених Срба на кућном прагу, више од 900 повређених, а њих 170 са тешким повредама (од тога 150 батинањем у њиховим кућама, док је 20 повређено у нападима на путевима), више од четири хиљаде трајно расељених, око 800 српских, 90 ашкалијских и две албанске куће су потпуно уништене или озбиљно оштећене, према подацима Епархије рашко-призренске из априла 2004. уништено је близу сто црквених зграда, међу којима 19 споменика културе прве категорије и 16 некатегорисаних православних цркава, уништено је десетину хиљада вредних фресака, икона, црквених реликвија, књига крштених, венчаних и умрлих, паљене су болнице, школе, библиотеке, рушена гробља, убијане домаће животиње, од Срба је етнички очишћено шест градова и девет села…
У нередима, у којима је учествовало, према проценама међународних организација, око 60 хиљада Албанаца, у окршајима са припадницима међународних безбедносних снага страдало је и 11 косовских Албанаца, повређен је 61 припадник Кфора и 65 међународних полицајаца..
Цела лавина лажи почела је оптужбом, пласираном преко албанских медија, која никад није доказана, да су Срби криви за утапање тројице албанских дечака у реци Ибар, које се догодило дан раније у поподневним сатима.
“Настојања албанских екстремиста да Мартовски погром Срба 2004. године представе као спонтану реакцију Албанаца на несрећни случај дављења албанских дечака из села Чабра у реци Ибар, за шта су злонамерно окривљени Срби, представља само параван претходно добро планиране и припремане акције етничког чишћења Срба са Косова и Метохије и уништавања њиховог националног и културног идентитета, односно брисања трагова њиховог вековног постојања на том простору”, наведено је у публикацији Безбедносно информативне агенције Србије која је објављена прошле године. Оперативни план деловања, према овим подацима, припремао се унапред и доносио на тајним састанцима које су организовале различите албанске структуре.
Према подацима Агенције за статистику Косова (АСК), објављеним крајем прошле године након пописа спроведеног током априла и маја 2024, Косово има 1 602 515 становника, само 2,3 одсто су Срби, али информација да су у општинама на северу припадници српске заједнице углавном бојкотовали попис и да је АСК изашла са проценом броја, говори у прилог чињеници да прецизних података колико је данас Срба на Косову и Метохији – нема…
Ј. П.
(фотографије преузете са интернета)
0 Comments
Trackbacks/Pingbacks